Aitäh, preilid!

Tähelepanu! Pilt on lavastatud. Pildi tegemise ajaks on spetsiaalselt välja otsitud ilus kana.

Kõigepealt suur aitäh teile preilid, et kogu selle aasta jooksul pidasite mind vastu ning pakkusite enda munadega rõõmu väga paljudele peredele. Ilmselt ei osanud te oodatagi, kuhu te satute ja mis teist edasi saab. Ma olen väga tänulik kogu selle kogemuse eest ja tänu teile tean nüüd kanadest tükkmaad rohkem. Ma siiralt palun ka vabandust kõikide kannatuste ja möödapanekute eest, mis ma teile olen tekitanud. Teie paljaks nokitud kehad olid puhtalt minu süü tõttu ja annan endast parima, et uutel kanadel seda ei juhtuks. Kuigi ma ei pruukinud olla kõige parem peremees, siis andsin endast kõik, et kuidagimoodigi olla teie vääriline. Loodetavasti on teil uutes kodudes tore 🙂

Tänase päevaga loen lõppenuks esimese kanapidamise aasta. Ja mitte ainult kanapidamise, vaid ka üpris arvestava mahemuna tootmise aasta. Sai neid mune ikka paras kogus toodetud. Üks hetk loen numbrid ka kokku, aga aasta lõpu seisuga oli üle 260 000 muna kogukaaluga umbes 15,4 tonni. Ikkagi Saaremaa suurim kanala ju. Nii üllatav, kui see ka ei ole, siis see on olnud ikka ülimalt raske. Praegugi veel valus meenutada. Eks kunagi, kui ma sellest üle saan ja nende deemonitega rahu sõlmin ja näiteks aasta või kahe pärast raamatu kirjutan, siis saan enda südamelt kõik ära rääkida. Peab ütlema, et see munatootmine ei ole üldse kerge. Lihtne on seda poest osta ja sellest ise midagi väärtuslikumat teha, aga milline töö ja vaev sinna jõudmiseks kulub. Ja elusloomadega ei ole üldse lihtne. Ma ise olen nüüd oma mõtetes kinni jäänud ja ei suuda leida viisi, kuidas muna või sellise põllumajandusettevõtte väärtust miljonikordistada nagu täna teevad erinevad startupid või tehnoloogia ettevõtted. Seda enam on huvitav see, et kui kontoritöö kaoks, siis sisuliselt inimeste eludega, kui sellistega, ei juhtuks midagi eluohtlikku. Kuid kui see sama põllumajandus kaoks, siis ilma söögita on ikka väga keeruline ellu jääda. Ehk eluks tähtis asi on suhteliselt madala väärtusega. Aga kuidas saada see väärtuslikuks? Kuidas saaks selle ettevõttega edukate TOP-i? Kuna sa nagunii juba seda siin loed, siis oskad sa kindlasti öelda, et mis on suure lisandväärtuse tekitaja? Skaleerida seda toodet ei saa, sest transpordi kulu on märkimisväärne. Elu mugavamaks see ei saa teha, sest muna on ju ikka muna. Maitseb hästi, aga sellest ju vist ei piisa. Kuidas tuua tehnoloogia sellisesse sektorisse või tootmisesse? Aastaid tagasi aitasin edasi viia e-põlluraamatut, mis sisult oli lihtsalt visuaalselt ilus excel, aga jällegi väärtus oli suur, sest tegi andmete majandamise lihtsaks ja arusaadavaks. Lõppude lõpuks võib ju kanade tootlikuse tehnoloogiaga sinna 100% lähedale sättida, aga see ei ole ikkagi väärtuse andja ju. Kogus jääb enamvähem ühte suurusjärku nagunii. Toitu ju tootma peab ikka ja seda ühegi tehnoloogiaga asendada ei saa. Mulle tundub, et loomakasvatus sektoris on väga keeruline suurt lisandväärtust anda. Taimekasvatuses tundub see märksa lihtsam. Võta kasvõi kaerapiim. Oatly ettevõtte väärtuseks hinnatakse juba üle 2 miljardi euro. Eks ta pakub alternatiivi tavalisele piimale. Mõtlen ise mingi innovatiivse toidutoote välja? Siis ma olen ju ikkagi lihtsalt näiteks majoneesi tootja mitte enam põllumajandustootja. Aga kas see siis tähendab, et tegelikult ma ikkagi tegelen väljasureva valdkonnaga? Kui kõik läheb tulevikus taimseks, siis äkki peaksin mõtlema hoopis muna asendaja peale? Noh nagu üllatusmuna. Aa..ei, see on ju ka piimast tehtud. No vot, sellised mõttekäigud on peas, aga minu kogemused ja aju on edasisteks avastusteks liialt piiratud. Nii, et äkki Sa palun aitad mind õigele rajale!?

Tegelikult on mul väga hea meel, et kõik kanad läksid uude koju. Alguses ma mõtlesin küll, et kes tahab saada nii suur hulk kanu. See on ikka liiga palju. Aga näed, oleks võinud rohkemgi olla. Kahjuks mu excel ja muud tabelid vedasid mind jälle alt ja tegelikult oli mul vähem kanu. Seega pidin mitmele broneeringu teinud inimesele ka ära ütlema. Enamus said aru ja neil oli ka väga kahju. Samas öeldi ka, et selline petmine mulle head ei too. Teada värk ju, et petu peal väljas. See kana broneerimine ilma rahata on üks tulusamaid ärisid tänapäeval. Kuulutad raha eest kohalikus ajalehes ja raadios, et sul on kanasid müüa. Siis broneerid inimestele kogused ära ja lõpuks lased nad üle. Pange tähele telefoni petturid, see siin on next level pettus. Unustage enda kümned tuhanded eurod, see äri on miljardi äri. Aga jah vabandust. Oli minu viga enda teadmata üle broneerida. Järgmine kord olen targem ja annan võimaluse olla järjekorras ilma mingite muude lubadusteta. Eks kanade kokku korjamine oli ka omaette ooper. Vaimselt suutsin ma eelnevalt nii stressi minna, et magamata öö ei olnud midagi uut. Ulme, kuidas inimene saab enne sündmuse toimumist ennast ise nii välja viia. Samas, kui esimest korda midagi tegema hakkad, siis eks see ole loomulik osa. Tegelikkuses oli palju füüsilist koormust ja 6 päevaga sai asja ühele poole. Ehk ei olnudki väga hull.

Nüüd järgnevad nädalad te väga palju uut teksti siit lugeda ei saa. Neid mune ka poest ei saa. Läheb kõvemaks lauda koristuseks. Ja siis puhastuseks. Ja siis lupjamiseks. Ja desotamiseks. Mai alguses tulevad uued kanad ja juba kaks korda rohkem. Samal ajal saad kerida FB eelmise aasta märtsini välja ja lugeda tänase päevani kõik postitused läbi. Siis tead, mis jälle ees ootamas on. Tegelikult on ka siin lehel varasemad postitused olemas. Pilte proovin ikka peale laduda. Nii siia, kui ka Instagrami @saaremaamahemuna.