Traktor on elu

Aeg tiksub armutult edasi. Üks aasta seda keerulist ja emotsionaalset kanapidamist hakkab läbi saama ja ootamas on ees paras ports tööd. Telefongi tuletab meelde, et aasta tagasi oli lauda lammutus täies hoos. Vahelduva eduga on käinud laudast läbi mitmeid inimesi, aga kogu asja opereerimine ja juhtimine on olnud ikka minu peal. See üksinda kõikide asjade tegemine ja kõikide asjade eest vastutamine on ühtepidi hea, sest saad kõiki asju ise otsustada. Kuid teistpidi on ka lõpuks päris väsitav.

Esimene entusiasm hakkab vaikselt mööduma. Muidugi praegune suhteliselt päikesevaba periood annab enda panuse. Viimase aasta jooksul olen õppinud ennast hästi tundma ja kõrvalt vaatama. Kuidas see saab võimalik olla, et inimene ise ei tunne ennast? Tundub juba esoteerika valdkonna jutt. Aga vot nii veider kui see ka ei ole, siis õpid sa enda kohta pidevalt midagi uut. Eriti just läbi sellise mitme erilise projekti, mis on mul viimasel aastal olnud. Eks vanusega mõttemaailm muutub ja arusaam maailmast on teine, kui 10 aastat tagasi. Ja samas ennast kõrvalt vaadates näed ära enda erinevad faasid või etapid, mille kohta oled varem lugenud või tähele pannud teiste inimeste peal. Võib öelda, et mul on vist kätte jõudnud alustava ettevõtja teine faas. Esimene on siis see, kus kõik raskused on ületatavad ja suur tuhin viib läbi igalt poolt. Leek sees põleb eredalt ja paak on kogu aeg silmini kütet täis. Teine faas on see, kus leek on tasasem ja kütuse tase kõigub. Korra paak täis, siis äkki tühi.

Eks see töö koju ja vabasse aega kaasavõtmine ise on suhteliselt energiamahukas. Väga raske on tööpäeva lõpu saabudes pastakas lauale lasta ja kodus mõelda näiteks puudekuuri ehitusele. Mul ju ei olegi konkreetset tööpäeva. Kõik käib vastavalt vajadusele. Ja ikkagi vastutad elusolendite eest, kes elavad iga päev ja kellaaeg. Ikka ju mõtled, et mis järgmiseks. Kuhu suunas on vaja areneda ja mis selleks kõik vaja ära teha on. Ja samas, kui nii palju on juba juhtunud, siis kohati hakkab isegi paranoia, et mis veel saab juhtuda. Lähed hommikul lauta ja mis seal siis ees ootab. Aga eks tulebki vahetevahel jälle samm tagasi astuda ja vaadata enda üldist olukorda. Tulevikupotensiaal on mul vähemalt 10 korda suurem, kui mul täna võimekus.

Samas siiski hetkel väikesed tagasilöögid ründavad teravalt. Või siis mõjuvad teravalt. Praegu on väga hästi aru saada, miks inimesed vajavad tööl käimisest puhkust vähemalt 2 järjestikust nädalat. Et saaks teha restardi ja lükata enda mõtted täielikult muule kanalile. Aasta aega järjest ainult töölainel olla ei ole kõige ideaalsem variant. Samas maailma päästmiseks ennast veidike ohverdada ei tohiks väga suur probleem olla. Ah et maailma päästmiseks, sa küsid. Enda keskkonna- ja loomasõbraliku tootmisega ma loodetavasti võtan teiste mitte nii looma- ja keskkonnasõbralike tootjate käest turgu ikkagi ära. Seega veidike panustan sinna maailma päästmisse. Aga selle aja mahavõtmisega on muidugi hetkel kaks probleemi: esiteks ei anna mulle keegi puhkust, sest kogu seda masinavärki hoian ma ise jooksmas ja teiseks ei saa ju praegu kuhugi minna. Samas juba see on hea, et ma suudan endale seda olukorda teadvustada ja selle lahendamiseks võimalusi otsima. Kõige lihtsam on vast palgata enda asemele kedagi, kes teeks kõik asjad ära. Samas, mis ma siis ise teeks. Ja kas mul jätkub üldse nii palju kasumit, et kellegile palka maksta. Kuigi excel tabel näitab, et lihtsamatel töödel enda asendamiseks jätkub, siis ma ei julge seda enam usaldada. Päriselu on ikka hoopis midagi muud.

Teised numbrid jälle näitavad, et töö ei ole siis ka täiskoormusega. Poole kohaga inimese leidmine on kindlasti väljakutsuvam. Muidugi tahaks pakkuda täistööaega, aga selleks peab äri laiendama või kasvatama. Teine laut oleks sellega just nagu soolas. Teist lauta on nagunii vaja, sest praegugi tekib olukord, kus umbes pooleteiseks kuuks ei ole mune pakkuda ja seega ei ole ka sissetulekut. Kaubanduse mõttes suhteliselt kehva variant. Töötad endal klientuuri kenasti sisse, kes regulaarselt sinu toodet ostab ja siis ütled, et nii, ma teen pausi ja poolteist kuud sulle sinu regulaarset kaupa ei paku. Kahju küll, aga kas mul on nüüd meeles sinu kaupa osta, siis kui riiulitel tagasi oled? Eks see paistab.

Need on küsimused, mis ootavad lahendamist. Lahenduse peab leidma, sest kaua sellise enese koormamisega see pull ei kesta. Sellised küsimused on kindlasti igal alustaval ettevõtjal. Surve kasvada on iga külje pealt olemas, aga ressursid on olematud. Kanapidamises on laienemine muidugi omaette teema. Näiteks tulevate kanadega läheb vaja 2 korda rohkem sööta ja on 2 korda rohkem mune sorteerida. Transportima 2 korda rohkem kaste, 2 korda rohkematesse kohtadesse. Tarkust on samuti kordades rohkem, kui oli aasta aega tagasi ja loodetavasti suudan kanade tervise seekord paremas korras hoida. Aga ilmselt suurendades kanade arvu 2 korda, suurenevad ka kaasnevate probleemide hulk 2 korda. Seekord ju võiks veidikenegi lihtsam olla, sest suur töö on juba ära tehtud. Õnneks lähevad ilmad ilusamaks ja seega energiat rohkem.

Ja muuseas, kanad on populaarsed. Minu praegused on juba kõik broneeritud ja ootavad koju minemist. Jälle huvitav töö, mida pole kunagi teinud ja tõotab tulla mõnus väljakutse. Seega ärge minu käest rohkem kanu küsige. Loodetavasti aasta pärast jälle.

Aga üks unistus sai ka pooleldi täidetud. Üks hea inimene, kes elab mu tegemistele kaasa, laenas mulle mõningateks kuudeks väiketraktorit. No mis sa oskad öelda – traktor on täpselt nii lahe, kui ma arvasin, et see on. Istud selga ja kasvõi kärutad niisama hoovis ringi. Vahepeal lased laaduri alla, koorid maapinda ja siis jälle edasi. Kui palju füüsilist tööd ma olen teinud, mis kõik oleks traktoriga ära saanud teha. Kui ma selle väikse puraka pean üks hetk tagasi andma, siis ootamas on omakorda ka üks vene ime. Praegu kanade vahetus tõmbab rahakotti musta augu, aga kui uued munad jälle peale tulevad, siis saab selle üles putitada. Kui kellelgi on kasutatud frontaallaadurit pakkuda MTZ 80le, siis võtan hea meelega vastu. Muidugi paari kuu pärast, kui saan ka tasuda selle eest. Tegelt läheks kaaluga elektriliselt liigutatavat roklat ka vaja või kahveltõstukit, aga eks need ootavad ka enda järge. Ja kui juba küsimiseks läks, siis mahe söödanisu kulult ka mitmete tonnide kaupa. Selle eest suudan kohe maksta.