Missioon: kanad talveks sooja!

Mis seal ikka kaua rõõmustada. Kui enam müügi pärast seda tegema ei pea, siis tootmise ja kogu muu asja pärast on põhjust küll. Kütteseade kanalasse on üks viimaseid suuremaid investeeringuid, mille pean tegema ja siis peaks olema kõik asjad tip-top. Hädavajalikud asjad siis. Algusest peale on see olnud paras pind tagumikus. Mul ei olnud õrna aimugi, mis raha eest ma selle teen, kui palju see maksma läheb ja mis lahendus üldse kõige sobivam on. Esimest korda ju, kammoon Simmo. Mahekanalates on kütteseadet vaja, sest kanade hulk ruutmeetri kohta on piisavalt väike, et päris enda kehasoojusega nad hakkama ei saa. Kanadele hea, omanikule kulukam. Aga selle üle ma ei kurda. Puuri- ja õrrekanalates on talvel isegi vaja pigem jahutust. Selliste projektidega on ikka nii, et korra tunned ennast saamatuna, siis jälle nagu saad aru, mida teed, siis ei tee teised päris nii nagu teha võiks ja siis ei saa jälle enam mitte midagi aru. Kogu protsess hakkas juba pihta suvel, et septembris oleks soe toas. Kuna minul ja teistel oli kokkupuude sellega olematu ja muud teemad vajasid ennem lahendus, siis lükkus see aina edasi.

Septembri algusest hakkas mul juba paanika vaikselt kasvama, sest kunagi ei tea, mis ilm teeb. Mitmete aastate keskmine siiski näitas, et oktoobri lõpuni võivad temperatuurid olla suht talutavad ja peaks oma jõududega hakkama saama. Varuplaaniks oli välja vaadatud ka ajutised elektrilised küttekehad. No kui tõesti on häda käes. Muidugi läheb jälle kallimaks, sest elektri kogus oleks meeletu ja kõrvale veel seadmete rendi hind. Ühesõnaga ilmatantsuga alustasin ma juba septembris, sest kuu lõpus tuli välja, et tuleb ikkagi teine lahendus ja sellega läheb veel kindlasti kuu. Praeguseks on juba peaaegu novembri keskpaik ja minu ilmatants jätkub. Siiani tundub toimivat. Järgmise nädala lõpuks lubati kõik asjad valmis saada, mis on ikkagi nädal/kaks hilisem kõige viimasest plaanist. Ilmselgelt on minu objekt piisavalt väike ja madala prioriteediga suurte ettevõtete jaoks, kuid minu jaoks jällegi kõige prioriteetsem.

This image has an empty alt attribute; its file name is 124838955_214517200049406_3095932913160414560_o-1.jpg

Loodan, et tulevikus saan ise tähtaegu määrata, sest olen juba nii boss. Samas mure lindude heaolu ja külma saabumise osas on konstantne ja tõmbab isegi jalakarvad halliks. Kuigi kogu projekt läks algselt plaanitust ligi kolm korda kallimaks, siis asjade paigaldajad on pakkunud paindlikke makselahendusi. See on ikka väga suur asi minu jaoks, kui niimoodi vastu tullakse. Et usaldada minusugust alustavat ettevõtjat, peab ikka olema palju julgust. Ma usun, et kõrvalt vaadates tundub nagunii kogu olukord jabur, sest kes täna üldse põllumajandusse investeeriks ja veel selliste summadega. Koguaeg mingi jama ju selles valdkonnas. Ma näiteks lohutan ennast sellega, et minu investeeringud on ühekordsed. Kui ma kogu süsteemi mõnusalt tööle saan umbes 160-170 tuhande euroga, siis sellega võib kruiisida mõnusad 10 aastat järjest. Hullem on olukord minu arust IT sektoris, kus ju ühe tavalise arendaja palgakulu ettevõttele on üle 3000 euro kuus. Ja see on üks püsikuludest. Muidugi klientidele esitatavad arved on ka uhkemad.

This image has an empty alt attribute; its file name is 125186457_214517176716075_1768049164401168429_o.jpg

Samas mul on nüüd hoovi peal vähemalt ilus suur valge balloon. Üpris pirakas teine.Kohalikud teadvat rääkivad, et kanad saavad nüüd vett ka, eriti uhke neil elu. Kui keegi teist peaks lugema seda postitust, siis tegelikult saavad kanad juba kohe alguses vett. See on ikkagi gaasimahuti. Saame kasutada ka rohegaasi, mis on über keskkonna sõbralik. Ja see me ju lõpuks olla tahame, sest puhas keskkond ja toit on see mida soovime ise ja mida tahame pakkuda enda järeltulevatele põlvedele. Ma tõesti loodan, et nüüd järgmise nädalaga saab selle suure kütteseadme saaga ühele poole. Liiga pikalt on veninud ja mulle ei meeldi, kui ma ise ei saa protsessi muuta/kiirendada vaid ootan teiste taga. See tähendab, et kontroll ei ole minu käes, kuigi mina vastutan enda ettevõtte eest. Mis ma ise teha saan, on mõelda välja plaan B ja plaan C juhuks, kui midagi läheb totaalselt vussi. Isegi, kui neid kunagi vaja ei lähe, siis see kindlus ja turvatunne, et sellest jamast on väljapääs teise lahenduse näol, aitab hoopis kergemalt edasi toimetada. Varuplaan on hea trump tagataskus. Ja tegelikult on mul hullumoodi ilmaga sel aastal vedanud, sest nii sooja sügist pole ammu olnud.