Avatud Talude Päev

Kuulge, kus te olite kõik eelmine nädalavahetus? Ma kenasti kutsusin külla, aga kui ma külastajate käest küsisin, kas olete mu tegemistega ka kursis, siis väga vähesed tõstsid käe. Olin kõik kenasti valmis seadnud ja ilusad neiud tegid mahemunast vahvleid veel ja iga täistund oli minuga laudatuur ka. Kuigi enamjaolt seisime kohapeal, siis sain aru, et enamustele ikka meeldis. Ja no mulle meeldisite teie ka! Kokku vist käis umbes 800-1000 inimest kahe päevaga. Kahju oli muidugi see, et kanu ei saanud otse näidata. Sellel on muidugi kaks põhjust – esiteks on bioohutuse teema, sest nagu teame on bakterid üpris uljad levima läbi puudutuse. Ja teiseks on kanad tegelikult väga õrna südamega ja samas ka stressialtid. Võõraste inimestega ümbritsetus oleks kustutanud preilisi järjest hingekirjast sama kiirelt nagu kaovad soojad saiad letilt.

Suuremaid arenguid pole vahepeal olnud. Tuleb välja ikkagi, et ühest ämbrist teise astumine on minu jaoks ainuke lahendus ja sileda põranda peal käimine on ainult metafoor vahetevahel väiksemate ämbrite kohta. Kas te teate, et ma olen suutnud leida üles kõik erandid, mis sellise asjaga üldse kaasneb. Nii positiivsed kui ka negatiivsed. Näiteks ei olegi mul võimalik ühtegi mahetoetust saada. Tundub ju jabur, sest teised ju saavad. Esiteks on mahe eelarve täis ja uusi tulijaid sinna ei oodata. Ja teiseks on seatud nõudmine, et kui pidada mahekanu, siis toetuse saamiseks on sul vaja suurusjärk 30-40 ha maheteravilja maad. Ehk tuues paralleeli, siis kui sul on näiteks kolm last ja kahele kõige vanemale annad taskuraha. Kolmas ehk kõige noorem küsib ka, aga talle öeldakse, et sorry, taskuraha limiit sai täis ja sulle ei ole ette nähtud. Ühtepidi tundub veider, kuidas riik soosib ühtesid tootjaid rohkem samas valdkonnas, kui teises. Ehk lihtsalt moonutab turgu. Teisalt on see just täpselt minuga kokku käiv asi, sest nagu enne ütlesin – kõik ämbrid tuleb üles leida.

Samas positiivse poole pealt olen saanud võimaluse müüa ka enda toodet Saare Selveris. Jällegi erandiga, sest üldjuhul nii noori ettevõtjaid kuulda ei võeta, aga kuna ma ju veidike teistmoodi olen, siis vähemalt seekord tuli see kasuks. Seega nüüd peaks enamus Saaremaast kaetud olema. Nüüd ma pean veel müüki kasvatama, sest ikka on oht, et ei suuda kõiki mune ära müüa. Ja see toob endaga kaasa probleemi, kus ma pean talveks küttesüsteemi investeeringu tegema. Kokku läheb see suurusjärk 16 000 eurot ja ilma selleta ei saa. Nagu kirjandusklassika kirjutab: “Laev, majakas, hukk.” Meie konteksti pannes – Kanad, külm, hukk. Surume tugevalt edasi, sest oleme siin, et jääda. Kuna ma juba siin muresid kirjutan, siis üks huvitav nüanss veel, mille peale nagu ennem ei osanud mõelda. Kuna ma töötukassas arvel ei saa olla, sest ma teen tööd ja palka ei suuda maksta endale ilmselt päris pikka aega, siis ei ole mul kohe varsti enam haigekassat. Mõtled, et mis see ikka ole, aga kui minuga midagi peaks juhtuma, siis haiglasse minnes esitatakse sama suur arve nagu USA seriaalides arstil käigul. Seriaali vaadates tundus jabur süsteem, aga nüüd ise selle olukorra ees olles tundub hirmutav. Öeldakse, et raha ei tee õnnelikuks, aga selle puudumine teeb elu ikka üpris keeruliseks.

Aga mis edasi? Esiteks peame me kiirelt valmis saama enda kanade jalutamise õueala. Palun vabandust kõigi fännide ja maheda austajate ees, sest olen teid siiamaani petnud. Kanad kahjuks õue pole saanud selle paari kuu jooksul, sest õueala oli nende jaoks ohtlik. Ja ma ei suuda neid lasta sellisesse kohta. Loomasõbrana veits ikka hoolin ka neist. Ja nagu arvata oskasite, siis muidugi jäi sellest samast eurost jälle puudu. Praegu paneme usinalt edasi ja kohe kohe saavad preilid enda pikad kollased varbad mulla sisse suruda ning kõikse paremad ussikesed, purukesed ja rohelised libled enda noka vahele pista. Mis veel parem oleks kui Saaremaa maapind ja värske õhk. Igalt poolt loen, et küll investeeritakse ettevõtetesse ja idufirmadesse ja mis iganes võimalustesse. Kas keegi aitab mul ka välja mõelda skeemi, kuidas keegi sooviks minu tegemistesse investeerida? 🙂 Mul tegelt visioon on teada, kuhu ma jõuda tahan ja kuidas ja mis sellest asjast lõpuks saab aga no see ju jutuks hea küll, kui praegu taskus ulub see sama soe suvine tuul. Seega, kõik ideed on oodatud (ka halvad)! Seniks aga vaadake, mida tarbite ja nautige suve!

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s