Kanade tulevasest kodust lähemalt

Nüüd saame lähemalt sellest vanast ja ägedast laudast endast rääkida. Asub see Sõrve väravas Salmel ja oli kunagi osa Salme Kolhoosist. Omal ajal oli tegemist päris kõva sõnaga, sest sinna kompleksi kuulus piimalehma laut koos heinaküünide ja kuuride, sigala ja hunniku maadega. Aga nagu ikka Vene ajal lõpul ei läinud äri enam üldse hästi ja võeti vastu kollektiivne otsus kõik eraldi maha müüa. Sellest peale on lehmalaut tegutsenud aktiivselt edasi, kuid sigala jäi seisma. Peamine kasutusala oli laoruum.

Sigala ise muidugi koosneb omakorda veel kahest erinevast osas – uuest ja vanast. Vana on üpris vana nii väljanägemiselt kui ka aastalt. Ehitati see minu teada 60ndatel. 80ndatel otsustati, et lisaks olemasolevale on juurde vaja veel rohkem lauda pinda ning tehti hunnik erinevaid projekte, mille tulemusel valmis uus värske laut. Põhimõtteliselt see jäigi uueks, sest napilt 10 aastat oli see kasutuses, kuni müüdi maha. Eks elu tegi omad korrektuurid, kuid mulle sobib, sest just selle uuema poole ostsin ma endale.

Minu, kui linnavurle jaoks, on see massiivne – umbes 1500 ruutu põrandapinda. Kui sellest numbrist on keeruline aru saada, siis kujutage ette, et Kalamaja kahetoalisi 40 ruuduseid kortereid mahub sinna 37 tükki. Sisuliselt terve kortermaja. Nii, et ruumi jätkub kasvõi kapselhotelliks. Kanade koduks olev lauda osa on kokku 850 ruutmeetrit, mida on mul vaja kärpida 600 ruudu peale. Külmal ajal on vaja neid väikeseid hoida ka soojas, et tervis ikka hea oleks ning seda pinda suudan ma esimesel aastal reaalsemalt kütta. Alustaval ettevõtjal on ju rahakott suure auguga ja finantsettevõtted käivad suure kaarega mööda nagu pahast haisust. Aga pole hullu, proovime hakkama saada. Õnneks võib öelda, et katus ja seinad on täitsa rahuldavas seisukorras. Mõned värskendavad tilgad niiske ilmaga vastu paljast pealaupa kukuvad, kuid nendest peaks võim üle käima ning sügiseks on kadunud nagu rändlinnud. Kahjuks puuduvad elementaarsed kommunaalsed ühendused ehk elekter, kanalisatsioon ja vesi. Kui nüüd mõtled, et laut on äge ja tahaks endale ka, siis soovitan osta miinimum vee ja elektri liitumisega. Hoiad kokku nii umbes 10 000 eurot. Elektri jaoks on hetkel asendus olemas ja teeme koostööd naabritega ning vesi koos kanalisatsiooniga peaks ka lähiajal tehtud saama. Omalt poolt proovin anda sellele ägedale laudale uue hingamise, mis peaks saama seest väga moderne. Kasutame nii palju automaatikat, kui praegune tengelpung ja tehnika võimaldavad. Pesakastid on nagu nutimaja, kus muna kukub pehme aluse peale ning sealt edasi veereb liinile. Mina vajutan nuppu ja teiselpool seina nopin selle liii pealt karpi. Automaatselt saavad juhitud nii sööda- ja joogiliin kui ka ventilatsioon ja valgustus. Kokkuvõttes tähendab see võimalikult vähe stressi ja õnnelikumat elu Saaremaa uutele asukatele mahekanadele.